Порада 1. Будьте пунктуальні! У перші дні й навіть тижні навчання Ви можете відчувати розгубленість, тому поки Ви погано орієнтуєтеся в лабіринтах коридорів і нумерації аудиторій, візьміть собі за правило виходити з дому (або гуртожитку) хвилин на 10-15 раніше, ніж того вимагає час на дорогу до коледжу. По-перше – не запізнитесь на першу пару, а по-друге – не будете зайвий раз хвилюватися.
Порада 2. Зовнішній вигляд. Головне – помірність у всьому: зачіска, одяг, прикраси, косметика, парфуми…
Порада 3. Одразу включайтеся, з головою поринайте у навчальний процес, щоб нічого не пропустити. Слід уже зараз зосередитися на успішному складанні першої сесії. Пам’ятайте, що підготовка до неї починається … з першого заняття! Перед черговою лекцією не лінуйся хоча б побіжно переглянути конспект попередньої. Заодно з'ясуйте, чи багато залишилося зовсім темних місць. Якщо прояснити їх не вдається навіть за допомогою підручника, не соромся звернутися до викладача - краще, якщо ти запитаєш його зараз, ніж він потім - на іспиті.
Порада 4. На семінарах та практичних заняттях не відсиджуйтеся, а виявляйте свою активність – доповідайте, уточнюйте, запитуйте, вчасно виконуйте отримане завдання. Система вузівського навчання вимагає від студентів більшої самостійності в плануванні та організації власної діяльності. Вчорашньому школяреві зробити це буває дуже нелегко: якщо у школі щоденний контроль з боку вчителя змушував постійно й систематично готуватися до занять, то у вищому навчальному закладі рівень щоденного контролю зменшується. З’являється певна свобода дій, але цією свободою потрібно вірно скористатися, уміти вирізнити суттєве від другорядного. На жаль, через відсутність навичок самоорганізації, уміння розпоряджатися власним часом над першокурсником висить загроза пропуску занять, неуспішності в навчанні.
Порада 5. Ефективно організовуйте робочий день. Прийшовши із занять, розподіліть свої справи в порядку їх важливості. Для цього поділіть справи на ті, які необхідно зробити не відкладаючи. Починайте виконувати домашні завдання із складніших і важчих предметів. Чергуйте вивчення предметів таким чином, щоб не вчити подібні предмети один за одним (краще після математики читати історію, після літератури вчити фізику) – це допомагає кращому переключенню уваги і робить її більш стійкою. Використовуйте принцип «накинутись на проблему»: якщо вам важко заставити себе сісти за навчання, уявіть заданий матеріал у вигляді ворога, якого чим швидше подолаєш, тим швидше матимеш спокій. Чергуйте навчання і відпочинок: вивчивши один предмет зробіть невеликий відпочинок, щоб з новими силами приступити до вивчення наступного (найдоцільніше через 1 год. розумової праці робити перерви на 10-15 хвилин). Пам’ятайте, що запорукою високої працездатності є добрий глибокий сон (особливо корисний сон до опівночі, до 24 години). Добре виспавшись, Ви зможете справитись з більшим навантаженням.
Порада 6. Слухайте та чуйте викладачів! Свою точку зору відстоюйте з повагою та ввічливо При потребі – звертайтеся з запитаннями чи допомогою. Не висувайте вимог. Запишіть та постарайтесь запам’ятати прізвище, ім’я та по батькові викладачів.
Порада 7. Студентські роки – це унікальна можливість відвідати театри, музеї, виставки тощо. Не гайте дорогоцінного часу – розширюйте свій світогляд, піклуйтеся про власне духовне, культурне зростання. Беріть активну участь у суспільному житті студентської групи, навчального закладу – в такий спосіб ви матимете можливість долучитися до лав активної молоді закладу. Налагодити ефективну взаємодію, приємне спілкування з одногрупниками та новими друзями вам допоможе доброзичливість, відкритість, прагнення прийти на допомогу, небайдужість до життя оточуючих. Для того, щоб подобатися людям, потрібно щиро цікавитися ними.
Порада 8. Водночас уникайте спілкування із «сумнівними» компаніями, які характеризуються асоціальними проявами (вживанням алкоголю, наркотиків, хуліганством тощо). Перебування у такому «товаристві» не допоможе вам реалізувати високі життєві цілі, досягнути успіху, стати професіоналом.
Порада 9. Особливим процес адаптації є для першокурсників, які приїхали на навчання з інших міст, районів: змінюються умови проживання, коло друзів, знайомих тощо. Важливо пам’ятати, що новий етап життя приносить та розкриває нові можливості для професійного, особистісного зростання, відкриває нові горизонти взаємодії та спілкування з новими друзями. Такі зміни в житті потрібні і це варто цінувати!
Порада 10. Будьте оптимістом! Пам’ятайте про те, що ви не самотні і в будь-який момент можете звернутися за мудрою порадою до адміністрації навчального закладу, керівника групи, викладачів, психолога (які, до речі, також колись були першокурсниками). Вони обов’язково допоможуть у вирішенні того чи іншого питання.